Jak należy dobrać odpowiedni wentylator?

Wybór odpowiedniego wentylatora to nie tylko wybór odpowiedniego koloru czy stylu.
Ważna jest również jego wielkość tak aby mógł w danym pomieszczeniu spełnić swoją funkcję.

Poniżej podajemy orientacyjne wielkości pomieszczeń względem rozpiętości wentylatora:

A/ WENTYLATORY DO BIUR, MIESZKAŃ i POMIESZCZEŃ do ok. 4 metrów wysokości:

 

Pomieszczenie

Wymiary pomieszczenia

Przykład

Rozpiętość wentylatora

małe

260 x 320 cm

łazienka, mała kuchnia, korytarz

76 cm

średnie

380 x 380 cm

duża łazienka, kuchnia, salon, sypialnia

105 cm

duże

570 x 640 cm

duży salon, jadalnia, sala konferencyjna

132 cmNa jakiej wysokości powinien być zawieszony wentylator?

Dla uzyskania optymalnej cyrkulacji w pomieszczeniu i to uzyskanej także na najniższych obrotach wentylatora powinien on być zawieszony /korpus z łopaktami/ nad podłogą na wysokości 250 cm dla pomieszczeń niskich i do 300 cm nad podłogą dla pomieszczeń o wysokości do 4,80 metra. W dziale "Osprzęt" mamy do zaoferowanie przedłużki do wentylatorów o długości 30, 46 i 61 cm.
Dotyczy to wykorzystania wentylatora w lecie natomiast przy wykorzystaniu w okresach zimowych najlepsze efekty uzyskuje się gdy wentylator podwieszony jest możliwie wysoko pod samym sufitem.


Czy wentylator może być zamontowany na skosie, np. poddaszu?

Tak, wszystkie przez nas oferowane wentylatory Westinghouse poza modelem Everett Dark mogą być zamontowane na skośnym suficie - są do tego przystosowane konstrukcyjne.
W takim przypadku tylko element mocowania do sufitu jest pod kątem pochylenia a wentylator z drążkiem jest zawieszony w pionie wg poniższego rysunku.

                                           


Jak wentylator sufitowy ochładza/ogrzewa pomieszczenie?

Wentylatory Westinghouse mogą uczynić odczucie temperatury w pomieszczeniu o 8 stopni niższe /latem/ niż jest w rzeczywistości a to dzięki efektowi przyspieszenia parowania potu z organizmu i tzw. bryzy powietrza opływającej nasze ciało. W okresach zimowych zwłaszcza przy ogrzewaniu kominkowym czy innym gdzie czynnikiem grzewczym jest ciepłe powietrze - będzie ono zepchnięte ku dołowi dzięki czemu temperatura w naszym otoczeniu podniesie się.

W którą stronę powinien obracać się wentylator w zimie a w którą w lecie?

W lecie zalecane obroty to w lewą stronę - ruch powietrza ku dołowi, w zimie odwrotnie. Dotyczy to pomieszczeń niskich, natomiast przy pomieszczeniach wyższych zaleca się stosowanie obrotów w lewą stronę /ruch powietrza ku dołowi/ także w zimie.

Ile mogę zaoszczędzić na ogrzewaniu w zimie czy klimatyzacji w lecie stosując wentylatory?

Wentylatory Westinghouse mogą zapewnić oszczędności przez cały rok.
W lecie można zaoszczędzić do 40% na klimatyzacji mieszając warstwy powietrza chłodnego zaraz w pobliżu klimatyzacji z resztą powietrza.
W zimie można zaoszczędzić od 10-35% na ogrzewaniu spychając ciepłe powietrze ku dołowi pomieszczenia i skutecznie je mieszając.
Oszczędności w dużym stopniu zależą od lokalnych warunków klimatycznych i mieszkaniowych.

Co należy zrobić gdy wentylator nie startuje?

Jest kilka przyczyn z powodu których wentylator może nie pracować:

  • należy przede wszystkim sprawdzić czy obwody między elementami wentylatora i siecią są dobrze podłączone. Przed sprawdzaniem należy bezwzględnie wyłączyć główne zasilanie.

  • należy sprawdzić czy przełącznik prawe/lewe obroty jest do końca przełączony na jedną z tych opcji - wentylator nie będzie pracował jeżeli przełącznik będzie w pozycji środkowej

  • sprawdzić czy zabezpieczenia silnika na czas transportu zostały usunięte

  • jeżeli wentylator nadal nie działa należy wysłać go do serwisu


Co należy zrobić gdy oświetlenie przy moim wentylatorze nie działa?

Gdy oświetlenie przy wentylatorze nie działa to może być to powodem poluzowanego przewodu elektrycznego lub nieodpowiedniej żarówki do danego wentylatora. Proszę sprawdzić czy niebieski przewód z wentylatora jest podłączony do przewodu plusowego w instalacji. Należy sprawdzić czy przewody w przełączniku nie poluzowały się lub nie odłączyły. Należy sprawdzić czy przewody w lampie nie poluzowały się lub nie odłączyły. Sprawdzić czy żarówka nie jest spalona. Jeżeli oświetlenie nadal nie działa należy skontaktować się z serwisem.

Co należy zrobić gdy po zainstalowaniu zdalnego regulatora /pilota/ wentylator nie działa?

Najpierw należy sprawdzić czy do regulatora dochodzi napięcie. Sprawdzić czy przystawka sufitowa jest dobrze podłączona. Upewnić się czy oba łańcuszki do regulacji ręcznej są w ich najwyższym ustawieniu. Sprawdzić czy ustawienie na regulatorze odpowiada ustawieniu wentylatora przy zastosowaniu łańcuszków. Jeżeli regulacja nadal nie działa należy skontaktować się z serwisem.
 

Używamy Cookies

Zawsze aktualne informacje i promocje