• ilość: 0 szt,
  • wartość: 0.00 zł
w schowku 0 sztporównujesz 0 sztostatnio oglądane

Oświetlenie w przemyśle

 
 W przemyśle oświetlenie jest niezmiernie ważne - decyduje o wydajności i dokładności pracowników, zmniejsza liczbę wypadków, a to przekłada się bezpośrednio na sukces firmy. Jest bardzo ważnym elementem dla osób pracujących fizycznie na terenie fabryk i magazynów.

   Oświetlenie pomieszczeń przemysłowych powinno umożliwiać wyraźne widzenie i jednocześnie nie podrażniać wzroku pracowników, jednak ze względu na różnorodność branży przemysłowej ciężko jednoznacznie określić jakie dokładnie powinny być jego parametry. Kluczowym elementem jest właściwe dopasowanie ilości światła do poszczególnych typów prac wzrokowych. Nie bez znaczenia jest też energooszczędność. W przemyśle nawet 20% kosztów całkowitego zużycia energii przeznaczane jest na cele oświetleniowe, dlatego też optymalizacja kosztów i efektywności oświetlenia ma znaczący wpływ na całkowite koszty produkcji.

Dobór źródeł światła w pomieszczeniach przemysłowych jest ściśle powiązany z ich wysokością:

- w pomieszczeniach o wysokości 2,5÷3m, zlokalizowanych w wielokondygnacyjnych budynkach biurowych najlepszym wyborem są świetlówki liniowe;

- w pomieszczeniach przemysłowych o wysokości poniżej 7m najlepiej sprawdzą się świetlówki lub oprawy wyposażone w wysokoprężne lampy sodowe lub metalohalogenkowe;

- w pomieszczeniach wyższych niż 7m najpopularniejszym rozwiązaniem są oprawy z wysokoprężnymi źródłami wyładowczymi lub oprawy świetlówkowe z wąskostrumieniowymi odbłyśnikami (w miejscach w których potrzebne jest precyzyjne oświetlenie).

W zależności od branży oświetlenie musi umożliwiać pewne kluczowe czynności, np.:

- w przemyśle spożywczym najważniejsza jest kontrola oraz wszelkie czynności zmierzające do zapewnienia wysokiej jakości produktów.

- w przemyśle chemicznym i paliwowym najważniejsze jest bezpieczeństwo. Dlatego bardzo ważne jest dobranie właściwego systemu oświetleniowego, odpornego na szkodliwe warunki otoczenia i trwałe (w zakładach pracujących 24h/dobę wymiana lamp jest kłopotliwa).

- w przemyśle motoryzacyjnym bardzo ważnym parametrem jest z kolei dokładność, dlatego oświetlenie powinno zapewniać bardzo dobrą widoczność, nie wywołując jednak efektu olśnienia.

Jak więc widać każda branża ma swoją specyfikę. Jednak funkcjonalne, trwałe i energooszczędne oświetlenie sprawdzi się w każdej branży.

Autor: mgr inż. Anna Bielczyk

Informacje i zamówienia

tel. 14/620-11-55
tel. kom. 509-307-709

Email: info@oswietlenie.pl

od poniedziałku do piątku
w godz. 800 do 1600

Serdecznie zapraszamy!