• ilość: 0 szt,
  • wartość: 0.00 zł
w schowku 0 sztporównujesz 0 sztostatnio oglądane

Oświetlenie ogrodu

Właściwe oświetlenie zewnętrzne pozwala nam bez przeszkód pokonać po zmroku drogę od furtki do drzwi wejściowych, a także skutecznie zniechęca włamywaczy i innych nieproszonych gości. To jednak nie jedyna jego rola. Ogród to miejsce w którym spędzamy dużo czasu relaksując się, odpoczywając i spotykając z przyjaciółmi. Zwykle jednak czas na relaks mamy dopiero wieczorem, dlatego warto zadbać o właściwe oświetlenie na zewnątrz domu. Wydobędzie ono piękno otoczenia i stworzy przytulny nastrój.

    Aby uniknąć chaosu i niepotrzebnych wydatków warto dokładnie przemyśleć co w ogrodzie chcemy lub powinniśmy zaakcentować oświetleniem. Oświetlenie ogrodowe to przecież nie tylko lampy umieszczone wśród zieleni - to także oświetlenie całego otoczenia domu. Nie może być zbyt silne ani równomierne - różnorodność stworzy nastrój, podkreśli tajemniczość i urodę ogrodu. Najlepiej jeśli oświetlimy wiele punktów w otoczeniu domu - dzięki temu będziemy mieli możliwość tworzenia wielu różnych „scen świetlnych” w zależności od aktualnych potrzeb i nastroju.
Oto lista miejsc o których oświetlenie warto zadbać:

* furtka
Stwarza pierwsze wrażenie, więc jej oświetleniu warto poświęcić trochę uwagi.
Jeśli furtka jest zadaszona najlepiej umieścić w zadaszeniu punkt świetlny (np. reflektor lub halogen) skierowany w dół, ta aby oświetlał dzwonek, klamkę i zamek. Źródła światła można też zamontować na słupkach obok furtki. Jeśli mieszkamy w rzadko uczęszczanej okolicy warto zastanowić się nad zainstalowaniem lampy z czujnikiem ruchu - zapali się jak tylko ktoś koło niej będzie przechodził. Niezależnie od tego na jakie rozwiązanie się zdecydujemy musimy pamiętać o jednym - najlepiej sprawdzą się lampy świecące ciepłym, rozproszonym, niezbyt mocnym światłem - dzięki temu unikniemy oślepienia po wyjściu z ciemności, a wzrok będzie mógł się powoli zaadaptować przed wejściem do jasno oświetlonego domu.

* ścieżka od furtki do drzwi i podjazd do garażu

Musi być oświetlona by umożliwić gościom i domownikom bezpieczne i łatwe poruszanie się w ciemności. Do wyboru jest kilka wariantów:
- oprawy ścienne - jeśli ścieżka prowadzi wzdłuż budynku;
- oprawy dogruntowe - montowane w trawniku, oświetlają ścieżkę światłem padającym z dołu;
- lampki na słupkach - oświetlające dróżkę od góry. Najlepiej użyć opraw z kloszami rozpraszającymi światło i przesłonami kierunkującymi je ku ziemi dla zabezpieczenia przed olśnieniem. Należy stosować się do zasady że im krótsza ścieżka tym niższe powinny być słupki.
Takich samych opraw warto użyć do oświetlenia podjazdu do garażu. Świetnie sprawdzą się też oprawy najazdowe, umieszczone bezpośrednio w nawierzchni podjazdu i doskonale z nią zlicowane.

* schody
Jeśli są niskie, do ich oświetlenia wystarczą lampy oświetlające drzwi wejściowe. Jeśli są wysokie, wymagają osobnego oświetlenia. Do wyboru mamy:
- lampy na słupkach;
- oprawy montowane w balustradzie;
- oprawy mocowane w stopniach;

* główne drzwi wejściowe
Lampa powinna oświetlać podest, klamkę, zamek i dzwonek do drzwi. Możemy ją zamontować bezpośrednio nad drzwiami albo w zadaszeniu - do wyboru mamy oprawy zwieszane, nabudowane albo wbudowane. Świetnie sprawdzą się również oprawy ścienne umieszczone po obu stronach drzwi wejściowych.

* tabliczka z numerem
Jej oświetlenie ułatwi gościom zidentyfikowanie naszego domu. Jeśli już mamy tabliczkę można ją podświetlić reflektorkiem na wysięgniku. W przeciwnym wypadku warto założyć wodoszczelną lampkę przystosowaną do naklejania liter.

* brama garażowa
Najlepiej sprawdzą się:
oprawy z czujnikiem ruchu - reagujące na nadjeżdżające samochody i nadchodzące osoby;
oprawy z czujnikiem zmierzchu - włączające się automatycznie po zapadnięciu zmroku i wyłączające o świcie. Jest to bardzo wygodne i oszczędne rozwiązanie.

* taras, weranda, altany

To miejsca wieczornego wypoczynku i spotkań z rodziną i przyjaciółmi. Do wyboru mamy wiele możliwości:
 - taras niezadaszony - doskonale oświetlą go:
    + halogeny ukryte pod poręczami, ławkami i schodami;
    + punktowe reflektory zainstalowane pomiędzy gałęziami pobliskich drzew;
    + tzw. oprawy najazdowe, zamontowane bezpośrednio w posadzce tarasu;
    + lampy których używamy do oświetlenia ścieżek, rozmieszczone wzdłuż krawędzi tarasu;
  - taras zadaszony - tu sprawdzą się:
    + lampy wiszące;
    + oprawy kinkietowe zamontowane na ścianach budynku;
    + lampy na niskich słupkach, rozmieszczone wzdłuż krawędzi tarasu.
Producenci oferują również specjalne żarówki emitujące światło o żółtej barwie, całkowicie niewidocznej dla komarów - pomaga to uniknąć bolesnych ukąszeń w czasie wieczornych spotkań, a przy okazji stwarza przytulną atmosferę. Warto też zaopatrzyć się w jedną lub kilka specjalnych przenośnych lampek - przydadzą się jeśli będziemy chcieli zjeść kolację na środku trawnika lub po prostu pospacerować.

* ściany domu
Ich oświetlenie zwiększa bezpieczeństwo, a także eksponuje najatrakcyjniejsze detale architektoniczne.
    W domach z okapem najlepiej sprawdzą się zamontowane w nim oprawy punktowe, które ładnie rozświetlą ściany. W domach bez okapu można zamontować na ścianach kinkiety zewnętrzne. Dobrym rozwiązaniem są też reflektorki z możliwością regulacji kąta padania światła, pozwalające wyeksponować najciekawsze detale architektoniczne.
    Także tu warto zamontować oświetlenie z czujnikami ruchu lub czujnikami zmierzchu.

* ścieżki i schodki ogrodowe

Ich oświetlenie zachęci do wieczornych spacerów po ogrodzie. Najlepiej zdecydować się na oprawy dogruntowe wmontowane w powierzchnię ścieżki lub w jej pobliżu, oprawy stojące umieszczone po bokach ścieżek lub oprawy montowane w biegnących przy dróżkach murkach.

* krzewy i kwiaty

Ich rozmieszczeniu i pielęgnacji poświęcamy dużo czasu, dlatego warto zainwestować w oświetlenie które wydobędzie ich piękno również nocą i zaakcentuje najpiękniejsze okazy. Doskonale sprawdzą się tu reflektorki z możliwością regulacji kąta padania światła, pozwalające na wyeksponowanie piękna roślin. Dostępne są specjalne przenośne reflektorki na szpikulcach, przeznaczone do wtykania pod krzewami i wśród klombów.

* drzewa

Ich piękno doskonale wydobędą zamontowane w podłożu i skierowane ku górze reflektory lub umieszczone przy pniach oprawy dogruntowe.

* oczka wodne

Do ich oświetlenia używa się specjalnych, wodoszczelnych, przeznaczonych do pracy w zanurzeniu opraw. Sztuczne oświetleni pięknie wydobywa wodne refleksy i cienie.

* boczne drzwi wejściowe i wejścia do piwnic

Nie wymagają dużej ilości światła - całkowicie wystarczy małą oprawa ścienna umieszczona po stronie zamka.

* ścieżki do pomieszczeń gospodarczych

Całkowicie wystarczą tu rzadko rozmieszczone lampki, takie jak przy ścieżce do drzwi wejściowych.


Jak więc widać, najczęściej spotykane na zewnątrz domów lampy to:
* oprawy najazdowe - odporne na nacisk i uderzenia, montowane bezpośrednio w nawierzchni podjazdów, ścieżek lub tarasu.
*lampy na niskich (≤0,5m) słupkach, zasilane napięciem 12, 24 lub 230V. Przykręca się je do płyt lub kostki lub montuje na betonowych fundamentach.
*latarnie na wysokich (2-3m) słupkach, zasilane napięciem 230V. Montuje się je na ciężkich fundamentach umożliwiających przykręcenie lamp i doprowadzenie kabli zasilających.
*reflektory - zasilane niskim lub sieciowym napięciem, wbijane w grunt lub przykręcane do twardych powierzchni.
*lampy do zabudowy - montowane w okapach i podwieszanych sufitach daszków.
*kinkiety - przykręcane do ścian domów, altan i furtek.

   Stosowane w ogrodzie oprawy muszą być wodoszczelne i odporne na uszkodzenia mechaniczne - w końcu są ciągle narażone na deszcz, wilgoć, kurz, uderzenia itp. Ze względu na ich rozmieszczenie w łatwo dostępnych miejscach w ogrodach można montować tylko oprawy o stopniu ochrony min. 43 (wg klasyfikacji IP) a nawet 68 (w przypadku opraw przeznaczonych do pracy pod wodą.
    O instalacji trzeba pomyśleć przed urządzeniem ogrodu, tak aby wykopami pod kable zasilające nie szpecić i nie niszczyć wypielęgnowanych trawników i rabatek. Instalację zasilającą zewnętrzne oświetlenie najlepiej podłączyć do oddzielnego obwodu instalacji domowej. Najlepiej zdecydować się na instalacje o napięciu sieciowym - będzie do niej można bez problemu podpiąć np. kosiarkę. Tam gdzie to tylko możliwe warto rozważyć zamontowanie lamp solarnych, które nie wymagają podłączenie do instalacji. Naturalne światło dzienne ładuje ich akumulatory i pozwala na oświetlanie ogrodu nocą nawet do 8 godzin.
    Zanim zdecydujemy się na konkretne rozwiązania warto poznać podstawowe zasady oświetlania, aby w zależności od efektu jaki chcemy osiągnąć wiedzieć jakie źródło światła umieścić i gdzie (np. jeśli zależy nam na miękkim oświetleniu obiektu warto go podświetlić z obu stron, a jeśli chcemy podkreślić jego kontur należy podświetlić go od tyłu). I pamiętajmy - jedynym ograniczeniem jest nasza wyobraźnia.

Informacje i zamówienia

tel. 14/620-11-55
tel. kom. 509-307-709

Email: info@oswietlenie.pl

od poniedziałku do piątku
w godz. 800 do 1600

Serdecznie zapraszamy!