• ilość: 0 szt,
  • wartość: 0.00 zł
w schowku 0 sztporównujesz 0 sztostatnio oglądane

Oświetlenie biura
 
Przestrzeń biurowa spełnia jednocześnie wiele funkcji - to miejsce pracy przy komputerze, przeglądania i opracowywania dokumentacji, spotkań z klientami. Dlatego musi być funkcjonalna i przyjazna - wtedy lepiej nam się pracuje, jesteśmy bardziej wydajni i łatwiej nam się skupić, a to przekłada się bezpośrednio na zysk firmy. Jednym z istotnych elementów decydujących o atmosferze w biurze i wpływających na efektywność pracy jest oświetlenie. Właściwie dobrane oświetlenie sztuczne stanowi dopełnienie światła naturalnego (pomagającego w zachowaniu dobrej koncentracji pracowników przez wiele godzin spędzanych w pracy) i pomaga uniknąć zmęczenia, wynikającego z konieczności ciągłej adaptacji wzroku do różnego poziomu jasności.

   Jeśli chodzi o oświetlenie ogólne, to zgodnie z obowiązującymi normami w pomieszczeniach w których przez dłuższy okres przebywają ludzie (a wiec także w biurach) powinny być montowane tylko źródła światła o wskaźniku oddawania barw >80. Warto też zwrócić uwagę na temperaturę barwową emitowanego światła - ważne aby była zbliżona do pobudzającego nas do pracy światłą dziennego (ok. 6000K). Nie bez znaczenia jest również energooszczędność - wybierając świetlówki lub żarówki halogenowe warto zwrócić uwagę na to ile zużywają energii i ile światła są w stanie wytworzyć. Przekłada się to również pośrednio na koszty klimatyzacji -mniej źródeł światła to mniej wytworzonego przez nie ciepła.

   Aby oświetlenie było idealnie dostosowane do naszych potrzeb, powinno składać się z oświetlenie ogólnego (głównego) i miejscowego. Oświetlenie miejscowe jest bardziej skoncentrowane, rozjaśnia konkretne części pomieszczenia. W połączeniu z oświetleniem ogólnym pozwala na dopasowanie natężenia oświetlenia do wykonywanych aktualnie czynności. Prawidłowe oświetlenie stanowiska pracy wpływa na dokładność widzenia, a co za tym idzie na efektywność i jakość pracy. Musi umożliwiać rozróżnianie szczegółów oraz sprawne i komfortowe postrzeganie, bez uczucia zmęczenia. Zgodnie z obowiązującymi normami natężenie oświetlenia w całym pomieszczeniu biurowym powinno wynosić 200 luxów. W przypadku wykonywania prostych prac biurowych z dorywczą pracą przy komputerze wymagane jest - 300 luxów, a przy stałej pracy przy komputerze: 500.

Przy pracy biurowej, polegającej na opracowywaniu dokumentacji całkowicie wystarczające jest oświetlenie miejscowe zapewniające równomierne doświetlenie pola pracy wzrokowej i uwidocznienie szczegółów o małym kontraście. Rolę tą świetnie spełnia lekka biurkowa lampka z długim, regulowanym ramieniem, ustawiona z boku osoby pracującej - najlepiej po stronie ręki której nie używamy do pisania. Ważne, by odbite powierzchni biurka światło nie raziło w oczy.

Jeśli pracujemy przy komputerze, oświetlenie miejscowe musi zapewniać:

- nieolśniewające światło;

- brak przeszkadzających refleksów lub odbić na ekranie;

- wystarczający kontrast między ekranem a otoczeniem.

Badania dowodzą, że osobom o dużym doświadczeniu w pracy z komputerem lepiej pracuje się przy oświetleniu pośrednim, a osobom z małym doświadczeniem - przy bezpośrednim. Jak więc widać właściwy dobór oświetlenia na stanowisku pracy w biurze nie jest kwestią łatwą.

   Oświetlenie biura to nie tylko zapewnienie wystarczającego do pracy natężenia światła. Niebagatelne znaczenie ma też oświetlenie dekoracyjne - w końcu w biurze przyjmujemy klientów. Można w tym celu wykorzystać oświetlenie główne zmieniając jego barwę. Innym rozwiązaniem jest zamontowanie oświetlenia bocznego, lub podświetlenie wnęk. Można też światłem podkreślić urodę roślin lub wiszących na ścianach obrazów.


Autor: mgr inż. Anna Bielczyk

Informacje i zamówienia

tel. 14/620-11-55
tel. kom. 509-307-709

Email: info@oswietlenie.pl

od poniedziałku do piątku
w godz. 800 do 1600

Serdecznie zapraszamy!