• ilość: 0 szt,
  • wartość: 0.00 zł
w schowku 0 sztporównujesz 0 sztostatnio oglądane

Jak zaoszczędzić na oświetleniu?


Na oświetlenie zużywamy średnio 25÷50% energii zużywanej przez gospodarstwo domowe. Jest to więc kwota niebagatelna. Warto też pomyśleć o ochronie środowiska. I wcale nie musimy zmniejszać naszego komfortu - wystarczy zainwestować w wymianę niektórych urządzeń, zastanowić się nad funkcjonalnością pomieszczeń i zmienić złe nawyki, a bez trudu zauważymy różnicę.

   Oto podstawowe zasady:

- zawsze gdy to możliwe wykorzystujmy naturalne światło dzienne - zarówno w domu, jak i w ogrodzie (lampy solarne);

- wyłączajmy oświetlenie z którego nie korzystamy;

- wykorzystujmy zarówno strumień świetlny pochodzący bezpośrednio z oprawy, jak i strumienie odbite od sufitu i ścian. Jasne kolory wnętrz i dobre parametry odbiciowe ścian i sufitu pozwalają na zmniejszenie mocy oświetlenia.

- w pomieszczeniach w których przebywamy przez dłuższy czas wymieńmy tradycyjne żarówki na energooszczędne - zużywają do 80% mniej energii lub żarówki LED;

- jeśli w pomieszczeniu zamontowane jest tylko jedno źródło światła o dużej mocy, zamieńmy je na kilka niezależnych lamp zużywających mniej energii - pozwoli to na korzystanie tylko z takiej ilości światła jaka rzeczywiście jest nam potrzebna;

- dostosujmy oświetlenie do układu funkcjonalnego wnętrza - jeśli np. w jadalni stół umieszczony jest przy ścianie to nie montujmy jedynej wiszącej lampy na środku pomieszczenia. Dzięki temu unikniemy konieczności stosowanie dodatkowych i niekoniecznie potrzebnych źródeł światła.

- zamontujmy ściemniacze - pozwolą na zmniejszenie natężenia światła w zależności od potrzeb, a co za tym idzie zmniejszą zużycie energii;

- zamontujmy urządzenia automatycznie włączające i wyłączające światło - często niepotrzebnie płacimy za energię tylko dlatego że zapomnieliśmy wyłączyć światło. Można też zamontować bardziej skomplikowane urządzenia regulujące poziom oświetlenia sztucznego w zależności od natężenia oświetlenia naturalnego (skokowo lub w sposób płynny).

- regularnie czyśćmy oprawy -nadmierne zabrudzenie zmniejsza ich sprawność o ponad połowę;

- wybierajmy oprawy oświetleniowe wyposażone w układy optyczne kierunkujące strumień światła. Oprawy tradycyjne mają sprawność na poziomie 50% - tylko połowa strumienia świetlnego skierowana jest w pożądanym kierunku, a reszta tracona jest w samej oprawie lub emitowana w stronę ścian i sufitu.

- w korytarzach i na schodach zamontujmy wyłączniki schodowe, pozwalające na wyłączanie/włączanie światła z kilku miejsc.

 Autor: mgr inż. Anna Bielczyk

Informacje i zamówienia

tel. 14/620-11-55
tel. kom. 509-307-709

Email: info@oswietlenie.pl

od poniedziałku do piątku
w godz. 800 do 1600

Serdecznie zapraszamy!